Ragdes ”Berlinerpoplene” roses i Frankrike
Anne B. Ragdes romansuksess ”Berlinerpoplene” utkom i Frankrike i høst, og boken har fått strålende omtale i fransk presse.
Den prestisjetunge avisen Le Monde skrev:
”Selv om ”Berlinerpoplene” først og fremst er en pageturner, en bok man sluker, trenger man ikke grave dypt i den for å oppdage intensiteten og kompleksiteten … Visst er Neshov-familien arketypisk og mønstergyldig, men nyansene i de stadig skiftende relasjonene gir boka en nesten mirakuløs likevekt. Denne er et resultat av forfatterens nøkterne og presise språk, og samtidig en utpreget teft for komposisjon … Leseren blir tatt vare på fra start til slutt … kompleks og dyptgripende … Den henger hele tiden i løse lufta og holder seg klokelig i det uvisse, den foretrekker alltid beskrivelser framfor fortolkninger, autentiske tanker framfor lettvinte, polerte resymeer … ”Berlinerpoplene” har gjort seg vel fortjent til langvarig suksess” NILS C. AHL, LE MONDE
Le Nouvel Observateur skrev:
”Denne suverent velskrevne romanen med så mye svart i seg, er en vidunderlig beskrivelse av en familie som sitter fast i det uuttalte”
Anmelderen i Le Quotidien mente at:
” ”Berlinerpoplenes” store styrke ligger utvilsomt i Anne B. Ragdes talent for å blande elementer fra den klassiske familiesagaen med teknikker som minner om tv- og filmdramatikk. Som i et puslespill bygger hun intrigen og beskriver psykologien som ligger bak konfrontasjonen mellom det tradisjonelle og vår moderne tid. Språket er strålende; stemningen akkurat så mørk som man kan ønske seg”
Luxemburger Wort skrev at:
”en gåtefull og spennende roman som samtidig er drevet av en skrudd humor som gir boka dens litterære styrke. Man blir hele tiden følelsesmessig berørt … og forført av denne store romanen om lidenskapelige familiebånd”
Femmes d’ajourd’hui mente at:
”Anne B. Ragde klarer å skape spennende lesning ut av så lite glamorøse temaer som purkeoppdrett og det å legge et lik i en kiste, helt fram til den aller siste og totalt uventede avslutningsscenen”
Anne B. Ragde
debuterte i 1990 med romanen ”En tiger for en engel”, og har senere utgitt en rekke romaner og novellesamlinger. Hun har også skrevet flere bøker for barn og ungdom, og for biografien ”Sigrid Undset” (2001) ble hun tildelt Brageprisen. I 2004 kom den kritikerroste romanen ”Berlinerpoplene” som Ragde fikk Riksmålsforbundets litteraturpris for, og i 2005 kom ”Eremittkrepsene” som ble tildelt Bokhandlerprisen og Den norske leserprisen. Høsten 2007 utkom ”Ligge i grønne enger”, tredje og avsluttende bok i trilogien om familien på Neshov, og salget av trilogien i butikk og bokklubb passerte en million. Samme høst ble TV-serien ”Berlinerpoplene” den mest sette dramaserien på NRK etter årtusenskiftet. Anne B. Ragdes bøker er oversatt til 21 språk.
Les mer om Anne B. Ragde her.